Et mystisk lag av knust stein har blitt funnet i marin leire ved Historisk museum. Laget representerer et sjeldent dokumentert naturfenomen.
Tekst og foto/illustrasjoner: Eivind Bratlie
Som de fleste vel har registrert, er det satt opp avfallscontainere på baksiden av Historisk museum:
For containerne ble det gravet en stor, rektangulær sjakt i grunnen, gjennom flere lag av stein og leire:
Som de fleste vet, var området som nå er Tullinløkka dekket av hav i senere del av siste istid.
I området ble det avsatt betydelige mengder leire, brakt ut i havet av smeltevannselver.
Historisk museum er bygget på leiregrunn (20 meter ned til fjell). Bygningen hindres fra å synke ned i leiren av en tykk betongplate som hviler på tømmerstokker, slått ned i leiren.
La oss nå ta en nærmere titt på snittveggen i sjakten:
Dette ser umiddelbart ut som et helt greit snitt, men legg merke til at den marine leiren ligger både under og over laget av knust stein.
I kortendene av sjakten ser man hvordan laget med knust stein ligger som lagt i et rør, – boret horisontalt gjennom laget av leire: (Er det et knust sementrør? – nei! Det er ikke boret et hull gjennom leiren!)
Se nærmere på laget av stein midt i leiren:
Steinlaget er usortert. Bergarten (kalkstein?) synes å være sprengt, splintret, knust og nærmest drysset som et lag inne i leiren.
Løsning:
Jeg har forelagt bildene for senioringeniør Jim Bogen ved Norges geologiske undersøkelse (NGU).
Bogen er hydrolog med spesiale i glasifluviale fenomener: erosjon, massetransport (blant annet flom) og sedimentasjon knyttet til istider, isbreer, klimavariasjoner.
Bogen synes at dette er meget interessant! Han sier at funnet på Tullinløkka representerer et naturfenomen som man sjelden har dokumentert.
Han kan med sikkerhet si hvorfor og hvordan steinsiktet er kommet midt i leiren, og hvorfor bergarten synes å være sprengt.