Befaring ved kraftverkene i Røldal-Suldal i forbindelse med ReHydro-prosjektet. Kilde: SINTEF
Kraftverkene i Røldal-Suldalvassdraget er ett av fem demonstrasjonssteder der forskere skal undersøke hvordan eksisterende vannkraftverk kan rehabiliteres og moderniseres slik at vannkraftproduksjonen i Europa kan styrkes.
EU-prosjektet ReHydro, som startet i juni, omfatter forskningsinstitusjoner, selskaper og bransjeorganisasjoner fra syv land. Ulike rehabiliteringstiltak skal gjennomføres på fem ulike demonstrasjonskraftverk, inkludert de i Røldal-Suldal.
Kort oppsummert skal prosjektet vise hvordan europeiske vannkraftverk kan rehabiliteres og moderniseres for å være tilpasset fremtidens marked, med hensyn til bærekraft og samfunnets behov i en tid med klimaendringer.
Det skriver SINTEF i en nyhetssak.
I fjor høst besøkte forskere fra SINTEF Energi de norske elvene Brattlandsdalsåi og Roalkvamsåi i Røldal-Suldalvassdraget. Her planlegger Lyse og Hydro å oppgradere, utvide og modernisere vassdraget gjennom byggingen av en pumpestasjon. Elven Brattlandsdalsåi vil motta mer vann gjennom pumping fra innsjøen Suldalsvatn nedstrøms, og elven Roalkvamsåi skal tilføres vann fra et miljøkraftverk.
– For å forstå hvilke innvirkninger disse endringene vil gi, og finne ut hvordan man best kan designe vannslipp til miljøformål, overvåker vi vannføring, vanntemperatur og leveområder for fisk. Vi vil også bruke innovative teknologier som miljøDNA for å kartlegge biologisk mangfold, sier Atle Harby, seniorforsker ved SINTEF Energi og koordinator for ReHydro, til sintef.no.
Mange kraftverk er bygget mellom 1960- og 1980-tallet, og ved å utstyre kraftverkene med ny teknologi, vil det være mulig å øke fleksibiliteten for å møte dagens energibehov. Det vil også gjøre det enklere å forbedre integrasjonen med fornybare energikilder som vind og sol i det moderne kraftnettet.
Prosjektet skal videre demonstrere innovative overvåkningsløsninger for blant annet turbinerosjon, kraftverkstilstand og sedimenter.
ReHydro løper til utgangen av 2028, og resultatene skal gi bransjen en ny tilnærming til bærekraftige, oppskalerbare løsninger og styrke industriens konkurranseevne og posisjon i Europa. I 2022 stod vannkraft for 12,3 prosent av EUs elektrisitetsproduksjon.
Røldal-Suldalkraftverkene omfatter 17 reservoarer og 9 kraftverk som driftes av Lyse Kraft. Installert kapasitet er 630 MW. Total installert effekt for vannkraft i Norge er 33 852 MW.