Mest lest i august

AKTUELT Et usannsynlig oljefunn, mini-comeback i Polhavet, jordens klimasykluser, smellet som nådde Løten og et akademisk overtramp. Her er de fem mest leste sakene i august.

Et usannsynlig oljefunn, mini-comeback i Polhavet, jordens klimasykluser, smellet som nådde Løten og et akademisk overtramp. Her er de fem mest leste sakene i august.


530x353 KJerneDette er kjerneprøven fra funnbrønnen til Edvard Grieg. Den blir omtalt som Norges mest verdifulle, og med informasjon fra Edvard Grieg fortsatte oljejakten som ledet til Johan Sverdrup. Foto: Eivind Røhne

Her er de fem mest leste sakene i august:

1. Det usannsynlige funnet

6. august er det 10 år siden boret traff reservoaret til Johan Sverdrup. Men funnet var ingen selvfølge.

2. Mini-comeback i Polhavet

Yngve Kristoffersen er igjen på tokt i Polhavet. Med kun én måned til rådighet er forskningsfokuset denne gangen Yermakplatået nord for Svalbard.

530x303 deployment echosounderFoto: Fram-2020

3. Jordas svingninger og klimasykluser

Naturlige, periodiske svingninger i klimaet styres av Jordas bevegelser i solsystemet.

4. 3 timer fra Beirut til Løten

4. august rammet en kraftig eksplosjon havneområdet i Beirut i Libanon. Tre timer etter smellet nådde lydbølgene NORSARs målestasjoner på Løten.

530x361 Google EarthIllustrasjon: Google Earth

5. Et akademisk overtramp

Det er forstemmende at en professor ikke klarer å skille mellom det vi vet og det vi antar, eller velger å tro.

Ronny Setså

https://geoforskning.no/mest-lest-i-august-2020/

RELATERTE SAKER

NYESTE SAKER