Havbunnsspredningen som dannet Atlanterhavet kan ha startet som følge av vulkansk aktivitet i mantelen, viser ny forskning.
Susanne Buiter er forsker ved NGU og CEED og hovedforfatter bak en ny forskningsartikkel i tidsskriftet Gondwana Research. Foto: NGU
– Vi tror at denne vulkanske aktiviteten gjorde jordskorpa varm og myk. Flommen av magma til overflaten ga det avgjørende støtet til kontinentene om å skille seg – og til å åpne det nordlige Atlanterhavet, forteller Susanne Buiter, forsker ved Norges geologiske undersøkelse (NGU).
Buiter har sammen med Trond Torsvik, leder for Senter for jordens utvikling og dynamikk (CEED), nylig publisert en artikkel i tidsskriftet Gondwana Research.
I artikkelen påpeker forskerne at det er en klar sammenheng mellom oppbrudd av mange kontinenter, dannelsen av nytt hav og store mengder vulkanske bergarter. Dette viser seg også å være tilfelle for Nord-Atlanteren.
– Spørsmålet er om ekstensjonen fører til magmatisme og smeltebergarter, eller om det er motsatt; at det er magmaen fra dypet som fører til strekking mellom kontinentene og dannelsen av nytt hav, fortsetter Buiter.
Buiter mener det trolig er begge deler; krefter i jordskorpen fører til ekstensjon, men vulkansk aktivitet kan gi den siste impulsen til å bryte platen.