NORSAR har lederrollen i et europeisk forskningsprosjekt som skal utvikle systemer for varsling og beredskap i forbindelse med jordskjelv.
Representanter fra ti land deltar i prosjektet. Illustrasjon: TURNKey / NORSAR
Denne uken samlet NORSAR representanter fra 21 forskningsmiljøer i Europa under et åpningsmøte i Oslo. Sammen skal de over de neste tre årene utvikle nye systemer for måling, varsling og redningstjenesterespons når det neste store skjelvet inntreffer.
Det EU-finansierte prosjektet har et budsjett på om lag 75 millioner kroner og har blitt til som en respons på skjelvet som rammet et stort område nord for Roma i august 2016. Skjelvet hadde en styrke på 6,2, og nærmere 300 mennesker mistet livet.
– Dette er veldig spennende. Ingen land i verden har i dag et godt system som sikkert kan forhåndsvarsle jordskjelv. Dersom vi lykkes blir det helt unikt og vil kunne redde mange liv, sier administrerende direktør Anne Strømmen Lycke i NORSAR i en pressemelding.
Seks lokaliteter
Prosjektet heter TURNKey og har som mål å etablere prototypen til et varslingssystem for jordskjelv. Forskningspartnerne skal blant annet gjøre detaljerte målinger og teste ut instrumenter ved seks utvalgte lokaliteter i Europa.
Til geoforskning.no forteller Lycke at lokalitetene som er valgt ut befinner seg i ulike geologiske provinser. Og alle er spesielt utsatte for skjelv.
Én av lokalitetene er Groningen i Nederland. Det unike med Groningen er at skjelvene er fullstendig menneskeskapt som følge av utvinning av gass med påfølgende trykkfall.
Bukarest i Romania er valgt ut fordi dette er et område som har opplevd svært ødeleggende jordskjelv. I 1977 rystet et skjelv på styrke 7,2 fjellene nord for hovedstaden, og 1 700 liv gikk tapt.
Det skal også gjøres forskning og målinger ved to lokaliteter på Island som representerer et område med aktiv rifting og vulkanisme.
NORSAR skal lede EU-prosjektet TURNKey. Her representert ved direktør Anne Strømmen Lycke som åpnet prosjektets første møte. Foto: Ronny Setså
Ønsker rask og automatisert respons
Visjonen er et operativt system som skal kunne identifisere et påbegynnende skjelv så raskt som mulig, for deretter å varsle de berørte slik at de kan ta forhåndsregler (for eksempel komme seg ut av bygninger).
Et slikt system skal også kunne foreta andre nødvendige tiltak automatisk som å stanse heiser og togtrafikk og kutte gassforsyninger.
– NORSAR har en kompetent seismologisk stab som har øvd seg i 50 år på å varsle rystelser i jorden gjennom prøvestansavtalen. Nå skal vi gjøre det samme med jordskjelv, forteller Lycke videre.
NORSAR skriver videre i pressemeldingen at Japan lenge var ledende og i dag har flere land automatiserte varslingssystemer som varsler befolkningen.
Utfordringene er blant annet å kunne avgjøre lokasjon og styrke og ikke minst redusere antall feilalarmer. TURNKey tar mål av seg til å gi vesentlige bidrag til tidlig varsling og hurtig respons og risikoreduksjon. Prosjektet skal lage en samhandlings- og informasjonsplattform for befolkningen og ulike organisasjoner.
Geoforskning.no kommer tilbake med mer om prosjektet.