Jan Mangerud. Foto: Halfdan Carstens
Fægriprisen skal oppmuntre til god populærvitenskapelig formidling, og deles ut av Universitetet i Bergen for syvende gang i år. Alle artikler som blir publisert i Naturen, er med i konkurransen om prisen.
Hovedprisen, som er på 10 000 kr, går i år til en nestor både innenfor forskning og formidling, nemlig til professor emeritus Jan Mangerud ved Universitetet i Bergen.
Mangerud får prisen for artikkelen «Hvor mange istider har vi hatt i Norge?».
Om Mangeruds artikkel sier juryen:
Artikkelen til Mangerud er preget av stor formidlerglede og solid kvalitet. Spørsmålet i artikkelens tittel henvender seg til leserens nysgjerrighet, og hva som gir svaret på spørsmålet vil nok overraske mange.
Mangerud greier å formidle et ganske komplekst tema på en pedagogisk og tilgjengelig måte. Artikkelen har også et personlig tilsnitt, der forfatteren deler av sin lange forskningserfaring og gir også noen korte, historiske betraktninger om fagfeltet.
Mange er kjent med den pensjonerte professorens evner som formidler. Forskeren har ikke bare et tresifret antall vitenskapelig publikasjoner under beltet – Mangerud har formidlet fagkunnskap til allmennheten gjennom aviser, tidsskrifter, foredrag og sosiale medier like lenge (den første artikkelen stod i Akershus Arbeiderblad i 1958).
geoforskning.no: I kjølvannet av Istiden
Studentprisen, som er på 5 000 kr, går til doktorgradsstudent Jacqueline K. Knutson ved NIVA og Universitetet i Oslo, for artikkelen «Når permafrosten forsvinner: irreversibel landskapsendring».
Juryen har bestått av redaksjonen og redaksjonsrådet i tidsskriftet Naturen.
Begge artiklene vil ligge fritt tilgjengelig i en måned (frem til 5. januar) på Naturens hjemmeside, og Naturen-redaksjonen håper med dette at så mange som mulig vil benytte anledningen til å lese dem.


