To UiT-geologer har reist til Varangerhalvøya for å finne gode lokaliteter til fremtidige feltkurs. Studentene vil ikke bli skuffet.
Reusch-morenen ved Varangerfjorden. Foto: Sten-Andreas Grundvåg
Denne saken ble først publisert høsten 2020.
Sent i august reiste to geologer til Varangerhalvøya i Troms og Finnmark. Målet for Sten-Andreas Grundvåg og Jan Sverre Laberg var å undersøke lokaliteter med bergarter fra sen-prekambrium som kan bli fremtidige mål for undervisning i felt.
Ett av stoppene på geologenes «roadtrip» ble Biggánjárga i Karlebotn ved den innerste delen av Varangerfjorden. Her ligger en geologisk blotning i verdensklasse – en forsteinet morene (tillitt) av prekambrisk alder over en sandstein med skurestriper. Morenen går også under navnet Reusch-morenen etter geologen Hans Reusch.
Tillitten vitner om en istid sent i prekambrium for ca. 600 millioner år siden, en istid som kan ha vært global.
LES OGSÅ: Har Jorda vært en snøball?
Les hele reiseskildringen av Sten-Andreas Grundvåg og se flere bilder på arcex.no
Tidevannsavsetninger ved Persfjorden. Foto: Sten-Andreas Grundvåg
TIDLIG LIV: Algelaminering i tidevannsavsetninger. Foto: Sten-Andreas Grundvåg
Dolerittisk gangbergart stikker frem. Til venstre ser vi turbiditter. Foto: Sten-Andreas Grundvåg