Færre søkte seg til geofag

STUDENT Etter flere år med kraftig vekst av søkere til geofagstudiene, viser ferske tall fra Samordna opptak i år en nedgang.

Etter flere år med kraftig vekst av søkere til geofagstudiene, viser ferske tall fra Samordna opptak i år en nedgang.


530x179 Tabell nBLANDET: Etter flere år med høy vekst, viser ferske tall fra Samordna opptak nå en nedgang i antall førstevalgsøkere til flere av de største geofagstudiene. I snitt var nedgangen på 16 prosent siden 2013 og 7 prosent siden 2012. Klikk for større bilde.

Samordna opptak slapp fredag tallene for hvor mange som har søkt seg til høyere utdanning i Norge. De viser i år en nedgang for flere av studiene innen geofag.

Antall førstevalgsøkere til geofagstudier blant de største universitetene har i snitt sunket med om lag 16 prosent siden 2013. Siden 2012 er nedgangen på ca. 7 prosent.

Tromsø mot strømmen

Studiet som kan vise til høyest prosentuell økning i antall søkere siden 2012 er geologi ved UiT Norges arktiske universitet (UiT).

Matthias-Forwick-web– Vi er svært glad over den økende interessen for å studere hos oss, forteller Matthias Forwick, midlertidig leder ved Institutt for geologi (IG) ved UiT.

FORNØYD: Matthias Forwick er midlertidig leder ved Institutt for geologi. Foto: Kai Mørk Mortensen

I år mottok instituttet 68 førstevalgsøknader mot 55 i fjor og 51 i 2012. Økningen siden 2012 er dermed på 33 prosent.

Forwick mener den positive utviklingen kan skyldes økt fokus på Nordområdene og Arktis.

– Hos oss kan våre studenter tilegne seg en kompetanse relevant for denne regionen. Vi tilbyr dessuten ett studieløp for alle våre bachelorstudenter. Dermed får de en bred og grundig innføring innen geologi uten for mye spesialisering, forklarer Forwick.

Forwick legger til at instituttet de seneste årene har drevet aktiv rekruttering, og vært bevisste på at det skal være tett kontakt mellom student og faglærer.

Denne vinteren har to nye geofaglige forskningssentre blitt åpnet ved universitetet. Forwick utelukker ikke at også det kan ha skapt positiv blest og bidratt til økt rekruttering.

LES OGSÅ: Startskudd for nytt SFF-senter

LES OGSÅ: Et landslag for arktisk petroleumsforskning

Blandet utvikling

På toppen av listen av de mest populære geologistudiene troner Petroleumsfag ved Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) med 286 førstevalgsøknader i 2014. Studiet hadde i fjor hele 420 søkere, og nedgangen i år er dermed 32 prosent. Siden 2012 har antall førstevalgsøkere sunket med 22 prosent.

Det nest mest populære studiet er også petroleumsrelatert, nemlig Petroleums- og prosessteknologi ved Universitetet i Bergen. I år hadde 173 søkere dette studiet som førstevalg, mot 266 i fjor og 208 i 2012. Dette tilsvarer en nedgang på 35 prosent siden 2013 og 17 prosent siden 2012.

Det tredje mest populære studiet er Geovitenskap retning geologi ved Universitetet i Bergen som i år hadde 170 førstevalgsøkere, mot 164 i 2013 og 149 i 2012. Dette utgjør en oppgang på 4 prosent siden i fjor, og 14 prosent siden 2012.

Petroleumsgeologi ved Universitetet i Stavanger kan vise til en nedgang i antall førstevalgsøkere siden i fjor. I år søkte 85 seg hit, mot 96 i 2013. Studiet kan derimot vise til en liten oppgang (to prosent) siden 2012.

Geofag: Geologi, geofysikk og geografi ved Universitetet i Oslo hadde i år 130 førstevalgsøkere. Dette er en nedgang på 22 prosent siden 2013, og 9 prosent siden 2012.

Studiene Geologi og geofare ved Høgskulen i Sogn og Fjordane og Tekniske geofag ved NTNU, som omfatter bergverksdrift og ingeniørgeologi, kan vise til en oppgang siden i fjor. Geologi ved NTNU så en liten nedgang i år sammenliknet med fjoråret. Geovitenskap retning geofysikk ved Universitetet i Bergen opplevde en liten oppgang i antall førstevalgsøkere siden i fjor, men er uendret siden 2012.

Ronny Setså

https://geoforskning.no/faerre-sokte-seg-til-geofag/

RELATERTE SAKER

NYESTE SAKER